ФАКТОРИ, ЯКІ ВПЛИВАЮТЬ НА БУДІВЕЛЬНИЙ РИНОК В 2021 РОЦІ. ЧАСТИНА 2
5. Рекорди, розчарування девелоперів та зростання цін

В 2021 році в Києві може бути встановлений рекорд з об’єму введеної в експлуатацію нерухомості. В 2020-му через реформи та фактичний застій ДАБІ (Державної архітектурно-будівельної інспекції) біля 41% готового житла не були здані в експлуатацію. Зараз черга на введення в експлуатацію – понад чверть мільйона квадратних метрів житла, готових з 2020 року.

У 2021 року збільшиться кількість угод з покупкою готових квартир в новобудовах.

Ця тенденція яскраво проявилась  в 2020-м – кількість угод зросла на 25%. Причина – банкрутство двох провідних девелоперів – Укрбуду та  Аркади.  Як наслідок, неготовність киян вкладати в будівництво на ранніх стадіях. Якщо раніше забудовники приваблювали покупців на етапі фундаменту та будували будинки за їх рахунок, то тепер девелоперам доведеться активніше вкладати власні гроші, залучати приватних інвесторів та власні кредити.

Це впливатиме на вартість. Гривневі ціни на квартири в новобудовах в середньому зростуть на 15-25%, в залежності від класу.  Сьогодні середня ціна за один квадратний метр – 27 000 грн. або  950$.

Найпопулярніші райони для  вторинного житла  – Печерський, Шевченківський та Подільський. Тут його вартість 1250-1800 $  за квадратний метр.

У спальних районах столиці – близько $ 1000- $ 1100.

У Києві ПРОПОЗИЦІЯ багаторазово перевищує ПОПИТ з 2016 року, але не це впливає на зростання цін.

Серед причин виділяють збільшення собівартості будівництва, курс долара, високий (без урахування карантину) попит на оренду в нових ЖК.

Будинки економ- та комфорт-класу більше за інших схильні до впливу економіки – подорожчають в межах 25%. Житло еліт і бізнес-класу – в межах 10-15%.

Перше зростання житла відбудеться в лютому-березні, наступне підвищення слід очікувати в липні-серпні 2021 року.

У випадку зміцнення гривні зростанню цін вдасться запобігти.

6. Карантин та курс долару

У 2020 році на ринок нерухомості істотно вплинув карантин.

З другої половини березня до середини квітня, збут нерухомості буквально занепав. На деяких об’єктах, особливо на початковій стадії будівництва, не змогли реалізувати навіть жодної квартири.

В цілому по ринку кількість угод упала на 60-70%. Як мінімум на 40% об’єктів, що будуються, роботи тоді або поставили на паузу, або повністю зупинили .

Але вже влітку, після ослаблення карантину, продаж почав відновлюватися. Його темпи не сповільнюються в цьому році, не дивлячись на весняний карантин 2021р. Цьому сприяв той факт, що забудовники стали більш поступливими – запропонували покупцям вигідніші умови з придбання квартир.

Втім, продаж підігрів другий вагомий фактор – курс долара.

Гривня почала стрімко девальвувати. А так як ціни на житло в новобудовах зафіксовані в гривні, а більшість покупців зберігають заощадження в доларах, для них зростання курсу американської валюти виявилося вигідним. Адже чим вище курс, тим дешевше в доларовому еквіваленті коштує квартира в новобудові.

Побачивши, що квартири розкуповують немов гарячі пиріжки, забудовники вирішили підвищити цінник (хоча прайси і так були пораховані за курсом 28-29 гривень за долар). Багато компаній переписали свої цінники вже по курсу 30-31 гривень за долар, намагаючись закласти в цінник ще й майбутні ризики.

Але при цьому квартири економ-класу подорожчали всього на 5-7%, тоді як житло комфорт-класу – в середньому на 10%, а нових форматів (наприклад, РК закритого типу) – на 12-15%. Зависили цінники також продавці житла в уже добудованих або майже добудованих будинках. Так як люди боялися брати квартири в новобудовах на етапі “фундаменту”, весь попит змістився в сегмент вже готових будинків. “Збут в об’єктах на завершальній стадії будівництва зріс на 30-40%. Втім, цінові експерименти забудовників не виграли – люди подивилися на нові, підвищені, прайси й вирішили почекати.

У підсумку закріпити високі ціни на ринку забудовники так і не змогли – багато хто був змушений робити знижки та вигідні умови кредитування від забудовників.

7. Ипотека-2021

Забудовники кажуть, що доступне кредитування могло б збільшити збут житла мінімум на 10%. Але на поточний рік на програми підтримки іпотеки в бюджеті передбачено всього 84,5 млн гривень. За обіцяної суми кредиту до 2 млн гривень, цих грошей вистачить не на багато. Покупцям доведеться користуватися стандартними пропозиціями по іпотеці від комерційних банків України.

У будь-якому випадку нерухомість для українців, як і раніше залишається бажаною покупкою та надійної, зрозумілою інвестицією. Тому які б події не відбувалися в соціумі та економіці, ринок житлової нерухомості однозначно буде рости та розвиватися.

Статтю підготувала Н.А. Новотарська,
вик. директор Групи Компаній GLS