
Ринок нерухомості України переживає наслідки корона-кризи та карантину, на вторинному ринку спад цін був незначний, а от на первинному забудовники пройшли стрес-тест.
НБУ наголошує, що наслідки пандемії на ринку житла помітні, але не довготривалі та часткові. Регулятор вважає, масштабної трансформації ринку не буде. Баланс на ринку нерухомості відновиться одночасно з послабленням карантину.
Нацбанк зробив оцінку попиту на житло і зазначає, що він залишатиметься на високому рівні, але найближчим часом не варто очікувати його зростання. За оцінками НБУ, найбільшого удару зазнала комерційна нерухомість, де у власників різко зросла вакантність, впали орендні ставки, нове будівництво відкладено.
В Україні попит є ключовим фактором, яким визначається стан ринку житла. На первинному ринку купівельна активність знизилася на 40% (за даними забудовників). Тому на ринку нерухомості з’явився відкладений попит. НБУ також відзначає новий тренд: вимушена самоізоляція змусила інвесторів віддати перевагу об’єктам підвищеної комфортності, спроектованим за концепцією «live-work-play». А ось інтерес покупців до житла економ-класу різко знизився. Попит на житло впродовж найближчих двох років навряд чи помітно зросте. На нього негативно впливатимуть тривале зниження доходів населення та погіршення споживацьких настроїв. Але й зниження попиту не очікується. У НБУ впевнені, що завдяки зниженню інфляції та ставок по іпотеці буде простіше отримати кредит на придбання квартири.
Карантин та подальша криза стала стрес-тестом для забудовників. Будівельний сектор не підпадав під карантин, тому на нього суттєво вплинув виключно різкий короткостроковий спад попиту. У Нацбанку підрахували, що близько 20% об’єктів було тимчасово заморожено. Зупинено більшість об’єктів економ-сегменту, тому що забудовники не мали достатнього запасу ліквідності. Уповільнення будівництва ряду ЖК можливо, якщо забудовникам не вдасться залучити додаткове фінансування.
Регулятор відзначає, затримки із введенням житла в експлуатацію більш ніж на півроку або на рік від оголошеного терміну вже давно є нормою для ринку. Подвійне падіння введеного на ринок житла в Києві пов’язане з «реформою ДАБІ, яка й затримала прийняття в експлуатацію будівель». У довготривалій перспективі обсяги будівництва повинні повернутися до звично високого рівня.
Ціни на житло на вторинному ринку під час карантину знизилися лише на 2%. Гривневі ціни на нове житло після тимчасової корекції повернулися до рівня початку карантину. За рік вартість нерухомості все ж зросла, первинний ринок навіть в травні показав зростання на 9,1% в гривні в порівнянні з 2019 роком.
Нацбанк прогнозує, що ціни й далі будуть йти вгору. Їх підвищенню сприятиме ослаблення гривні ітанизька моржинальність забудовників. Половина опитаних в травні забудовників очікує зростання цін на житло вдвічі вище докарантінного показника в лютому.
За перше півріччя 2020 девелопери залишалися активними: ринок поповнився на 5.5% нових площ.У фазі активного будівництва знаходиться ще майже половина від існуючих на ринку торгових об’єктів. Але їх відкриття відкладено. Старт нових проектів поки що теж.
Інвестиціїв комерційну нерухомість – на паузі. За перший квартал 2020 не відбулося жодної вторинної інвестиції в комерційну нерухомість України, ринок в очікуванні.
вик. директор Групи Компаній GLS
– Вентиляційні системи
– Димохідні системи
– Монтаж
– Шеф-монтаж
– Аеродинамічний розрахунок
– Вентиляційні системи
– Димохідні системи
– Керамічні димоходи
– Монтаж
– Шеф-монтаж
– Доставка