
Невеликі компанії найчастіше співпрацюють з провідними, аби була можливість затриматись на ринку. Існуюча конкуренція між забудовниками, дефіцит фінансування, обмежений попит та непевні правила гри призводять до підвищення “порогу” доступу до ринку. Новачок без репутації та портфелю проектів вже не може, як раніше побудувати проект, маючи кошти лише на три-шість місяців фінансування, залишок потрібно додати з ринку. Ця схема може спрацювати для великих гравців, але маловідомому забудовнику покупці бояться довірити свої гроші.
Для відновлення довіри покупців до первинного ринку, і задля застереження від нових пірамід, потрібно прийняти закон про захист прав інвесторів (проект вже в Раді).
Але він може суттєво ускладнити діяльність забудовників. У проекті є норма про гарантовані квадратні метри, які не можна реалізовувати до моменту введення об’єкта в експлуатацію. Виконати її можуть компанії з достатнім капіталом, які мають можливість будувати не зважаючи на рівень попиту та збуту. Тобто забудовники поступово почнуть відмовлятися від схем перехресного фінансування та зменшувати частку фінансування за рахунок коштів покупців.
Зростання обсягів будівництва в Україні у грудні 2020р склав 8,2%.В цілому, об’єм виконаних будівельних робіт в Україні на грудень 2020р. – 199 млрд.грн
Лідерами серед регіонів за ОБСЯГАМИ готової будівельної продукції у грудні 2020 року стали: м. Київ та область, м. Львів, Одеська область, м. Дніпро. Люди більш охоче вкладають свої кошти у придбання нерухомості саме в цих регіонах.
1 січня 2021 року набрав чинності Закон України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних». Це, зокрема, дає можливість Україні створити кращі умови для розвитку будівельного ринку за рахунок спрощення комунікації з державними структурами та піднятися в рейтингу країн для сприятливого ведення бізнесу. Документ встановлює єдині вимоги до створення різних географічних матеріалів – карт, кадастрів, аналітично-інформаційних систем, а також забезпечує публічний доступ до геопросторових ресурсів. Нині розробляють нову Генеральну схему планування території України. Вона буде базуватися на використанні сучасних геоінформаційних технологій та створить умови для стабільного розвитку території та населених пунктів країни.
Карантин стимулював зріст попиту на об’єкти, які так чи інакше пов’язані зі здоров’ям та здоровим способом життя – які знаходяться в чистій зоні, невеликої поверховості, будуються з екологічних матеріалів із застосуванням сучасних інженерних систем. Єє можливість самоізолюватись, але при цьому не знижувати рівень свого комфорту. Багато проектів, що знаходилися на початковій стадії будівництва чи проектування, були переплановані під нові реалії та реконструйовані. Також цікавим трендом 2021 року стануть проекти, що поєднують різні формати нерухомості: малоповерхові багатоквартирні будинки, таунхауси та котеджі в складі одного комплексу, об’єднаного загальною концепцією. Деякі великі київські забудовники вже проектують подібні рішення на масштабних земельних ділянках в передмісті Києва.
Всю будівельну продукцію відтепер продаватимуть лише після контролю якості. Розроблено 5 критеріїв оцінки якості. З 2023 року вся будівельна продукція буде виходити на ринок лише після проведення виробничого контролю якості та нанесення відповідного маркування.
Про це повідомив заступник директора Департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації Юрій Тацій.
«У Мінрегіоні розробили проекти постанов про затвердження системи оцінки будівельної продукції. Передбачається 5 критеріїв для оцінки. Їх вибір залежить від типу матеріалу. А інформація про систему виконання буде наведена виробником в Декларації », – пояснив Юрій Тацій.
Він підкреслив, що така система критеріїв дозволить вивести будівельний ринок на європейський рівень. «Для нової будівельної продукції без затверджених стандартів передбачена окрема процедура, яка визначить можливість її використання та збуту. Також в уряді розробляють механізм недопущення фальсифікованих будматеріалів та виробів до продажу », – додав Юрій Тацій.
В Україні та Києві зокрема продовжать будівництво комерційної нерухомості в 2021 році.
За словами експерта, в Україні як і раніше не вистачає торгових площ, тому інвестори продовжать вкладати в мега-моли, де можна буде знайти все. Також розвиватимуться невеликі ТЦ біля дому – карантин дав зрозуміти, що їхати через все місто за продуктами небезпечно. Майбутнє торгового сегмента не надто радісне. Згідно з дослідженням компанії NAI Ukraine, близько 52% українців планують скоротити відвідування ТРЦ після виходу з карантину: половина через зниження доходів, а інша частина через переваги покупок онлайн.
Офісна нерухомість постраждала менше, ніж торгова. У першому кварталі попит на офіси істотно знизився, але вакантність та орендні ставки на якісні офіси поки що майже не змінилися. Офісний центр може заробляти навіть в карантин, якщо він гнучкий в площі, вартості та плануванні. Нові офіси з гнучким плануванням – це щось середнє між коворкінгом в класичному його розумінні та стандартним офісом. Офіси, які тяжіють до житла, теж матимуть зростання інвестицій в цьому році.
Ситуація на ринку первинних інвестицій в комерційну нерухомість поки відносно стабільна, хоча може швидко змінитися у зв’язку з динамікою економіки в країні. Ринок складської нерухомості виявився більш стійким до викликів, пов’язаних з карантином, на відміну від офісного та торгового сегментів. Попит на якісні складські приміщення в Києві та передмісті залишався суттєвим, чому сприяли посилення ролі електронної торгівлі та позитивна динаміка роздрібної торгівлі продуктами харчування та FMCG. При цьому активність девелоперів залишається низькою вже кілька років поспіль, і в першому кварталі 2020 роки не було введено в експлуатацію жодного нового об’єкта. Однак згідно з даними Cushman & Wakefield, до кінця року в Київському регіоні буде виведено два складських об’єкта площею близько 60 тис. кв. м, завдяки чому будуть перевищені показники попередніх чотирьох років.
УКРАЇНА В ТОПі-10 КРАЇН СВІТУ ЗІ ЗРОСТАННЯ ЦІН НА НЕРУХОМІСТЬ
У світовому рейтингу зростання цін на нерухомість Україна увійшла в ТОП-10 та посіла шосте місце. За оцінками міжнародного агентства нерухомості Khight Frank, зростання цін на нерухомість в Україні склав 10,3% в рік. Правда, за останнє півріччя вартість зросла не так суттєво – близько 2%.
вик. директор Групи Компаній GLS
– Вентиляційні системи
– Димохідні системи
– Монтаж
– Шеф-монтаж
– Аеродинамічний розрахунок
– Вентиляційні системи
– Димохідні системи
– Керамічні димоходи
– Монтаж
– Шеф-монтаж
– Доставка