Хімічний склад сталі марок AISI 430, AISI 304, AISI 201

хром – підвищує твердість, стійкість до корозії;
титан – підвищує міцність, стійкість до корозії;
нікель – підвищує міцність, пластичність, стійкість до корозії;
марганець – збільшує твердість, зносостійкість, витривалість до ударних навантажень;
молібден – збільшує міцність, стійкість до корозії за високих температур.

Саме хром надає нержавіючій сталі протикорозійних властивостей та благородного кольору. Стійкість до корозії виникає завдяки плівці з оксидів хрому, які утворюються на поверхні металу при його взаємодії з киснем у повітрі, та здатна відновлюватися після пошкодження. Мінімальний вміст хрому в нержавіючій сталі становить 11%. Сталь цього класу  (AISI 430) називають ферритною та застосовують лише в малоагресивному середовищі або ж для виготовлення столового посуду та декору. Для виготовлення деталей димарів, які безпосередньо контактують з димовими газами, цей різновид сталі не використовується через слабку стійкість до корозії.

Окрім хрому в нержавіючих сплавах використовують нікель, молібден та титан. Нікель забезпечує пластичність та в’язкость сплаву. Хромонікелеві сталі, які містять не менше 8% нікелю та від 17% хрому, називаються аустенітними хромонікелевими (AISI 304). Цей різновид сталі має більш високу корозійну стійкість при підвищеній температурі експлуатації (до 450оС). Хромонікелева сталь застосовується при виробництві димоходів з обов’язковими обмеженнями по максимальній температурі експлуатації та по вологісного режиму газів, що відходять.

Молібден та титан збільшують опірність до корозії, стримують осадження карбідів хрому, підвищують закальність, навіть при високих температурах до 800оС. Такий різновид сталі має назву аустенітна хромонікельмолібденова (AISI 316) та широко застосовується для виробництва димоходів. Вони не піддаються корозії від агресивного конденсату (водяні пари + сірка, що міститься в паливі = сірчана кислота) димових газів при високих температурах.

200 серія (AISI 201-202) – це заміщення нікелю за допомогою марганцю, міді та азоту. Вміст нікелю в цій продукції – 1-4%. Через певні властивості цю марку порівнюють з 300-ою серією. Вона є  немагнітною, має низькі антикорозійні показники, не відповідає міжнародним стандартам (AISI).

Найважливішою властивістю нержавіючих металевих модульних димоходів є хімічний склад металу, що залежить від температури димових газів теплогенератора (котла, каміну, печі).

Західні та провідні вітчизняні виробники застосовують лише високолеговані нержавіючі сталі аустенітного класу. Такі групи сталі кислотностійкі та жароміцні. Це гарна можливість для виробників надавати на свої димоходи гарантію понад 10 років.

Порівняння нержавіючих димоходів
(1,2,3 - українські виробники; 4- європейські виробники)
Таблиця відповідності нержавіючих та жароміцних видів сталі згідно зі світовими стандартами EN, AISI, ГОСТ

Позначки нержавіючої сталі:
С1 – Мартенситна сталь
F1 – Ферритна сталь 202 не придатна для роботи з газовими котлами
A1, A2, A3, A4, A5 – Аустенітні види нержавіючої сталі

Fe – залізоС – вуглець, Si – кремній, Mn – марганець, Р – фосфор, S– сірка;  N – азот,

Сrхром, Ni – ніобій, Mo – молібден, Тi – титан.